pic

zdjęcie Paryża

Moja francuska strona…

“On peut se créer un but ; on ne peut se créer un désir.” (Można sobie stworzyć cel, nie można stworzyć pragnienia), napisał Eugène Marbeau.

Nauczanie języka francuskiego nie zawsze było moim celem, ale zawsze było moim wewnętrznym pragnieniem, które prędzej, czy później dawało o sobie znać. Nie byłabym sobą, gdyby na świecie zabrakło języka francuskiego i nie mogłabym go nauczać…

Od czasu studiów na Wydziale Romanistyki UŁ, poprzez podyplomowe studia francuskojęzyczne MBA, pracę w obszarze badań marketingowych w firmach z kapitałem francuskim, prowadzenie własnej stacjonarnej szkoły języka francuskiego Atelier Języka Francuskiego Abat-jour, uczyłam stale, choć z różną intensywnością, języka francuskiego- dużych i małych, początkujących i zaawansowanych, niezmiennie zauroczonych tym najpiękniejszym na świecie językiem.

Nauczanie języka francuskiego to dla mnie…

pasja i wymiana energii

Nauczanie bywa uzależniające, jest rodzajem przepływu energii, bo jak inaczej zrozumieć, że po wielu godzinach zajęć mimo zmęczenia, nie miałabym nic przeciwko jeszcze jednej lekcji. Raczej trudno o taki stan pracując na przykład w korporacji.

budowanie relacji

Nauczanie to proces niezwykle intymny. Lektor, tak jak rodzic, ma możliwość bycia świadkiem tego, jak jego Uczeń wymawia, całkiem tak, jak kiedyś w dzieciństwie, swoje pierwsze słowa w obcym jeszcze dla siebie języku. To bardzo zbliża i tworzy więzi.

bycie przewodnikiem i trenerem

Często zwłaszcza my, dorośli, rozpoczynając naukę języka, niesiemy na swoich barkach bagaż negatywnych przekonań na swój temat typu- „ja to jestem już za stara na naukę obcego języka”, „na początek chciałam uprzedzić, że nie mam zdolności językowych” itp. Pomagam zrzucać te kamienie jeden po drugim.

Nierzadko problemem bywa perfekcjonizm, który wprost paraliżuje przed mówieniem. Dlatego staram się budować na zajęciach relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Bywa często i tak, że zapisujemy się na zajęcia i myślimy, że wraz z kolejnymi przelewami na konto szkoły, zstąpi na nas, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znajomość języka obcego, ba, nawet bez konieczności uczęszczania na zajęcia, czy pracy samodzielnej w domu. Wiem, że to okrutne, co muszę Ci teraz powiedzieć, ale to możliwe tylko w bajkach.

Dlatego staram się ustalić już na samym początku cel nauki i poznać jej powód, aby móc przypomnieć Ci, gdy Twoja motywacja zaczyna spadać, jakie jest Twoje „dlaczego” oraz zmotywować do wytrwałości poprzez budowanie odpowiednich nawyków. Jednak nie mogę nauczyć się języka za Ciebie.

rozwój i tworzenie

Nauce nie ma końca, bo proces nauki języka obcego nigdy się nie kończy, dlatego szukam nie tylko dla moich uczniów, ale również dla siebie, wyzwań językowych. Uczestniczę w szkoleniach metodycznych i konferencjach dla nauczycieli języków obcych, kursach specjalistycznych dla tłumaczy i oczywiście staram się otaczać językiem francuskim na co dzień.

Lekcje przygotowuję „na miarę”. Planowanie innego scenariusza tych samych zajęć w zależności od zainteresowań, temperamentu i ulubionego sposobu nauki moich uczniów daje mi dużo satysfakcji i leży po prostu w mojej naturze…

E-learning

na rozstaju dróg

Gdy nasza rodzina powiększyła się kolejny raz, nijak nie udawało mi się bez wewnętrznych rozterek pogodzić pracy w godzinach wieczornych z byciem Mamą dwójki Maluchów. Swoje kameralne atelier języka francuskiego, które budować zaczęłam całkiem sama, a potem rozwijałam z siedmioma wspaniałymi lektorami, z ogromnym bólem serca zamknęłam. Czułam ogromny smutek, choć wiedziałam, że to dobra decyzja, bo czas spędzony z dziećmi nie ma ceny. Jednak wciąż gdzieś z tyłu głowy krążyła myśl- co mogłabym zrobić, żeby móc dalej uczyć, zachowując równowagę między pracą a życiem rodzinnym. To chyba obecnie dylemat wielu kobiet i coraz większej ilości mężczyzn.

moja nowa ścieżka

Lekcje elearningowe, czyli nagrane wcześniej, są doskonałym rozwiązaniem, gdyż umożliwiają mi tworzenie treści w dogodnym dla mnie czasie. Dodatkowo cenię ten sposób przekazywania wiedzy, bo umożliwia mi tworzenie interaktywnych lekcji, które mogą angażować podobnie, a nawet bardziej, jak te na żywo i są dzięki temu, oraz możliwości nieograniczonego do nich dostępu, niezwykle efektywne.

Ważne dla mnie jest również to, że lekcje w formule elearningowej mogą pomóc nie kilku, a nieograniczonej liczbie osób. Moją misją jest umożliwienie dostępu do wartościowych lekcji języka francuskiego osobom, które często nie miałyby możliwości nauki francuskiego, bo mieszkają z dala od dużych aglomeracji lub mieszkają w dużym mieście, ale nie chcą tracić czasu na dojazdy, lub też nie są w stanie dopasować się w dłuższej perspektywnie do sztywnego grafiku zajęć szkoły językowej.

Dlatego tego typu lekcje/kursy, zagoszczą, mam nadzieję, niebawem w mojej ofercie.  Tymczasem zapraszam Cię do wysłuchania i subskrypcji mojego podcastu oraz bezpłatnych mini lekcji, które będę publikować na stronie głównej FRANCUSKARNI.

Daj mi proszę koniecznie znać (mój mail to: sylwia@francuskarnia.pl), czy przygotowywane przeze mnie materiały są dla Ciebie ciekawe i pomocne. Z góry dziękuję za wszystkie Twoje opinie i inspiracje, bo chciałabym, żebyś poczuł/a się tu jak u siebie.

À bientôt?!

Sylwia Sieradzka-Weber