pic

zdjęcie Paryża

Moja francuska strona…

„On peut se créer un but ; on ne peut se créer un désir.” (Można sobie stworzyć cel, nie można stworzyć pragnienia), napisał Eugène Marbeau.

Nauczanie języka francuskiego nie zawsze było moim celem, towarzyszyło mi raczej jako wewnętrzne pragnienie, które prędzej, czy później dawało o sobie znać. Dzielenie się wiedzą, inspiracją i pięknem jest moją misją, a język francuski jest jednym ze sposobów na jej realizację.

Od czasu studiów na Wydziale Romanistyki UŁ, poprzez podyplomowe studia francuskojęzyczne MBA, pracę w obszarze badań marketingowych w firmach z kapitałem francuskim, prowadzenie własnej stacjonarnej szkoły języka francuskiego Atelier Języka Francuskiego Abat-jour, uczyłam stale, choć z różną intensywnością, języka francuskiego- dużych i małych, początkujących i zaawansowanych, niezmiennie zauroczonych tym pięknym językiem.

Nauczanie języka francuskiego to dla mnie…

pasja i wymiana energii

Nauczanie bywa uzależniające, wprawia w stan flow, bo jak inaczej zrozumieć, że po wielu godzinach zajęć mimo zmęczenia, nie miałabym nic przeciwko jeszcze jednej lekcji. 

tworzenie relacji

Nauczanie to proces niezwykle intymny. Lektor, tak jak rodzic, ma możliwość bycia świadkiem tego, jak Uczeń wymawia, całkiem tak, jak kiedyś w dzieciństwie, swoje pierwsze słowa w obcym jeszcze dla siebie języku. To bardzo zbliża i tworzy więzi.

bycie przewodnikiem i coachem

Często zwłaszcza my, dorośli, rozpoczynając naukę języka, niesiemy na swoich barkach bagaż negatywnych przekonań na swój temat typu- „ja to jestem już za stara na naukę obcego języka”, „na początek chciałam uprzedzić, że nie mam zdolności językowych” itp. Jako certyfikowany coach International Coaching Community, pomagam zrzucać te kamienie jeden po drugim. 

Nierzadko problemem bywa perfekcjonizm, który wprost paraliżuje przed mówieniem. Dlatego staram się budować na zajęciach relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Bywa często i tak, że zapisujemy się na zajęcia i myślimy, że wraz z kolejnymi płatnościami na konto szkoły, zstąpi na nas, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znajomość języka obcego, ba, nawet bez konieczności uczęszczania na zajęcia, czy pracy samodzielnej w domu. Wiem, że to okrutne, co muszę Ci teraz powiedzieć, ale to możliwe tylko w bajkach.

Dlatego staram się ustalić już na samym początku cel nauki i poznać jej powód, aby móc przypomnieć Ci, gdy Twoja motywacja zaczyna spadać, jakie jest Twoje „dlaczego” oraz zmotywować do wytrwałości poprzez budowanie odpowiednich nawyków. Jednak nie mogę nauczyć się języka za Ciebie :-).

rozwój i tworzenie

Nauce nie ma końca, bo proces nauki języka obcego nigdy się nie kończy, dlatego szukam nie tylko dla moich uczniów, ale również dla siebie, wyzwań językowych. Uczestniczę w szkoleniach metodycznych i konferencjach dla nauczycieli języków obcych, kursach specjalistycznych dla tłumaczy i oczywiście staram się otaczać językiem francuskim na co dzień.

Lekcje przygotowuję zawsze „na miarę”. Planowanie innego scenariusza tych samych zajęć w zależności od zainteresowań, temperamentu i ulubionego sposobu nauki moich uczniów daje mi dużo satysfakcji i leży po prostu w mojej naturze jako posiadaczki talentu „indywidualizacja”.

E-learning

na rozstaju dróg

Gdy nasza rodzina powiększyła się kolejny raz, nijak nie udawało mi się bez wewnętrznych rozterek pogodzić pracy w godzinach wieczornych z byciem Mamą dwójki Maluchów. Swoje kameralne atelier języka francuskiego, które budować zaczęłam całkiem sama, a potem rozwijałam z siedmioma wspaniałymi lektorami, z ogromnym bólem serca zamknęłam. Czułam ogromny smutek, choć wiedziałam, że to dobra decyzja, bo czas spędzony z dziećmi nie ma ceny. Jednak wciąż gdzieś z tyłu głowy krążyła myśl- co mogłabym zrobić, żeby móc dalej uczyć, zachowując równowagę między pracą a życiem rodzinnym. To chyba obecnie dylemat wielu kobiet i coraz większej ilości mężczyzn.

nowa perspektywa

Marzy mi się umożliwienie dostępu do wartościowych lekcji języka francuskiego osobom, które często nie miałyby możliwości nauki języka francuskiego, bo mieszkają z dala od dużych aglomeracji lub w dużym mieście, ale nie chcą tracić czasu na dojazdy, lub też nie są w stanie dopasować się w dłuższej perspektywie do sztywnego grafiku zajęć szkoły językowej.

Dlatego tego typu lekcje/kursy, zagoszczą, mam nadzieję, niebawem w mojej ofercie.  Tymczasem zapraszam Cię do wysłuchania i subskrypcji mojego podcastu oraz bezpłatnych mini lekcji, które będę publikować na stronie głównej FRANCUSKARNI.

Daj mi, proszę, koniecznie znać (mój mail to: sylwia@francuskarnia.pl), czy przygotowywane przeze mnie materiały są dla Ciebie ciekawe i pomocne. Z góry dziękuję za wszystkie Twoje opinie i inspiracje, bo chciałabym, żebyś poczuł/a się tu jak u siebie.

À bientôt !

Sylwia Sieradzka-Weber