Cześć. W tym odcinku podcastu dowiesz się między innymi:
- jak ocieplenie klimatu wpłynie na francuskie wina?
- jak do zmian klimatycznych mogą przygotować się francuscy plantatorzy win?
- które wina zawierają więcej alkoholu-te z południa, czy z północy Francji?
- ile jest na świecie odmian winorośli?
- jaka jest przyszłość francuskiego wina?
Na koniec powtórzę z Tobą podstawowe słownictwo związane z winem.
Do nagrania tego odcinka zainspirował mnie artykuł na stronie kanału telewizyjnego LCI. LCI to akronim od „La Chaîne Info”, czyli dosłownie kanał informacyjny. Stacja ta należy do TF1 Group- największego prywatnego nadawcy telewizyjnego we Francji.
Posłuchaj podcastu:
Pobierz słowniczek do podcastu:
Podcast do czytania- transkrypcja odcinka:
Czy zmiana klimatu zagraża winu? Le vin est-il menacé par le changement climatique ?
Oczywiście, że tak i nie chodzi tylko o mniejszą wydajność upraw (la productivité), czy wynikającą z tego wyższą cenę (le prix), jak będzie mieć to miejsce w przypadku innych sektorów rolnictwa (les autres secteurs agricoles).
Według badania przeprowadzonego przez « L’Institut national de la recherche agronomique », czyli „Państwowy Instytut Badań Rolnych” możemy wymienić 4 główne konsekwencje rozregulowania klimatu (le dérèglement climatique) dla winorośli (la vigne) i wina (le vin).
- Pierwsza konsekwencja to : „une augmentation du taux d’alcool moyen, dû à une intensification du sucre présent dans le raisin », czyli « wzrost średniej zawartości procentowej alkoholu spowodowany większą obecnością cukru w winogronach”. I tak odpowiednio w latach 80 wina zawierały 11,5% alkoholu, a obecnie ten wskaźnik wynosi 14%.
W regionach północnej Francji, gdzie wina są słabsze, zawierają mniej alkoholu (sont moins alcoolisées) to powód do zadowolenia.
Natomiast na południu Francji, gdzie udział alkoholu w winach zbliża się już do 15%, czyli granicy, po przekroczeniu której wino straci swoją apelację (l’appellation d’origine), zmiany klimatyczne są powodem do niepokoju.
- Drugą konsekwencją zmian klimatycznych jest spadek kwasowości win (une baisse de l’acidité). Producenci winorośli (les viticulteurs) są zdania, że wzrost zawartości alkoholu (une hausse de l’alcool) wraz ze spadkiem kwasowości (une baisse de l’acidité) spowodują utratę cennej równowagi, którą charakteryzują się najlepsze wina.
- Trzecią konsekwencją zmian klimatycznych jest zmiana aromatu (l’arôme) i koloru wina (la couleur), zwłaszcza niektórych win czerwonych, które stracą na intensywności swojej barwy.
- Ostatnim rezultatem zmian klimatycznych w obszarze uprawy win jest potrzeba przystosowania się plantatorów do nowego rytmu winobrania (la vendange). 30 lat temu winobranie odbywało się w okolicy 15 września. Natomiast obecnie, w zależności od regionu, ma miejsce 15 a nawet 30 dni wcześniej.
Dodatkowo plantatorzy muszą znaleźć pracowników [dosł. siłę roboczą] gotowych do pracy w pełni lata (trouver de la main d’oeuvre disponible en plein été), zbierać winogrona (czyli vendanger) rano lub wieczorem, żeby uniknąć upału oraz radzić sobie (se débrouiller) z brakiem wody.
Jak do zmian klimatycznych mogą przygotować się francuscy plantatorzy win?
Możemy wyróżnić 4 obszary, w których plantatorzy mogą wprowadzić zmiany, żeby lepiej przystosować się do nowych warunków klimatycznych.
- Pierwszy to import tych odmian winorośli (les cépages), które lepiej przystosowują się do suszy (la sécheresse) i do upału (la chaleur), np.: pochodzących z Sycylii lub Grecji.
Na świecie istnieje 4000 odmian winorośli (4000 cépages à travers le monde).
- Przystosowanie sposobu uprawy wina do nowej rzeczywistości poprzez wybieranie terenów zacienionych, tak żeby kiście winogron (les grappes) były chronione od słońca oraz lepsze nawadnianie ziemi.
- Zmiana lokalizacji i wybór działki mniej nasłonecznionej (les parcelles moins exposées) lub charakteryzującej się glebą gliniastą (les sols argileux).
- Produkcja win technologicznych (les vins technologiques), podczas której dodaje się winu kwasowości (on rajoutte de l’acidité), pozbawia się je alkoholu poprzez mieszanie różnych gatunków (on désalcoolise le vin en procédant à des mélanges). Minusem tego rozwiązania jest jego koszt.
Jaka jest przyszłość francuskiego wina? Quel avenir pour le vin français ?
Od konsumentów zależy, czy nowe smaki przypadną im do gustu. Francuscy badacze przeprowadzili badanie, z którego wynika, że wina przyszłości (les vins du futur) pochodzące z tego samego zbioru (le cru), co wina tradycyjne podbiły serca najmłodszych konsumentów. Jednak nowe smaki szybko się nudzą. Konsumenci są przywiązani do tradycyjnych win.
Z badań amerykańskich z roku 2013 wynika, że winnice (les vignobles) południowej Francji znikną z powierzchni ziemi do 2050 roku. Francuzi podchodzą do wyników tych badań sceptycznie, bo nie uwzględniają one, ich zdaniem, zdolności adaptacyjnych producentów win. Jednak, jeśli żadna polityka ochrony środowiska nie będzie wdrożona (aucune politique environnementale ne sera pas mise en place), sektor winny napotka na poważne problemy gospodarcze (les graves difficultés économiques).
Przećwiczmy teraz najważniejsze słowa i zwroty związane z winem i zmianą klimatu. Jest ich 16. Wypowiem je najpierw po polsku, odczekam chwilę, żebyś mogła/ mógł wypowiedzieć je na głos lub w myślach po francusku, a potem sama wypowiem je w języku francuskim. Alors, on commence?
- Zmiana klimatyczna- le changement climatique
- Rozregulowanie klimatu- le dérèglement climatique
- Wino-le vin
- Winogrono- le raisin
- Winorośl- la vigne
- Winnica- le vignoble
- Zbiór-la récolte
- Producent winorośli- le viticulteur
- Winobranie- la vendange
- Zbierać winogrona- vendanger
- Odmiana winorośli, szczep- le cépage
- Winny, winiarski -viticole
- Kiść winogron- la grappe
- Kwasowość- l’acidité
- Zawartość procentowa alkoholu- le taux d’alcool
- Apelacja -l’appellation d’origine
Chciałam Ci podziękować za wysłuchanie tego premierowego odcinka podcastu. Miał on na celu zachęcenie Cię do czytania w języku francuskim. Link do przytaczanego przeze mnie artykułu znajdziesz na stronie francuskarnia.pl, tak samo jak nagranie, transkrypcję podcastu oraz słowniczek w formacie PDF. Co więcej, jeśli temat win francuskich Cię interesuje, przygotowałam dla Ciebie bezpłatną interaktywną lekcję na temat czytania winnych etykiet. Znajdziesz ją również na mojej stronie- francuskarnia.pl. Merci beaucoup et à bientôt!